Bez czarny, duży krzew/małe drzewo pochodzące ze wschodniej Ameryki Północnej, produkuje jadalne, drobno kruche jagody. Jagody te są niezwykle cierpkie, jednakże są delikatne po ugotowaniu z cukrem w plackach , syropach, dżemach, galaretkach, sokach, a nawet winie. Jeśli w przydomowym ogrodzie mamy do czynienia z bzem czarnym, to przycinanie jagód jest koniecznością. Pytanie brzmi, jak prawidłowo przycinać owoce bzu czarnego?

Przycinanie jagód bzu czarnego jest ważne nie tylko ze względu na aspekt zdrowotny i ogólny wygląd, ale jest również niezbędne dla zapewnienia ciągłego uzyskiwania owoców. Przez pierwsze dwa do trzech lat wzrostu należy pozwolić bzu czarnemu rosnąć dziko, z wyjątkiem przycinania martwych lub uszkodzonych lasek. Następnie należy regularnie przycinać krzewy owocowe bzu czarnego, aby ustąpić miejsca młodszym, energicznym pędom. Wraz z wiekiem laski tracą swoją płodność.

Jak przycinać bez czarny?

Przycinanie bzu czarnego jest dość prostym zadaniem i powinno odbywać się zimą, gdy roślina jest uśpiona. Przed rozpoczęciem przycinania bzu czarnego, podobnie jak przy przycinaniu wszelkich roślin owocujących, należy oczyścić sekatory, aby uniknąć przenoszenia potencjalnych chorób. Podczas przycinania roślin bzu czarnego należy usunąć obumarłe, połamane lub wyraźnie słabo plonujące laski z krzewu przy pniu za pomocą sekatorów. Kolejnym celem są trzciny, które mają ponad trzy lata. Trzciny bzu czarnego znajdują się w szczytowym momencie produkcji w pierwszych trzech latach; następnie wydajność maleje, dlatego najlepiej je wyciąć. Pozostawienie starzejących się lasek jedynie wyczerpuje energię rośliny, jak również sprawia, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia zimowe.

Przycinanie gałęzi bzu czarnego bzu zachęca istniejące laski do większej produktywności. Aby przetrwać, czarny bez potrzebuje naprawdę tylko od sześciu do ośmiu lasek, ale jeśli nie jest to konieczne ze względu na złamanie lub tym podobne, nie ma potrzeby być tak surowym. Pozostawiamy równą liczbę (od dwóch do pięciu) jedno-, dwu- i trzyletnich lasek. Przy przycinaniu bzu czarnego, obcinaj długie laski na ukośne cięcie.

Sadzonki z przycinanego bzu czarnego

Bez czarny może być rozmnażany przez sadzonki krzewu, więc jeśli chcesz uzyskać dodatkowe rośliny, przycinaj rentowne pędy wczesną wiosną przed zerwaniem pąków. Zetnij 25,5-30 cm. żywych pędów poprzedniego sezonu wzrostu. Posadź je w 25,5-30 m. rzędach. Ubij glebę wokół sadzonek i podlewaj tylko do momentu, gdy będzie wilgotna. Sadzonki można następnie przesadzić wczesną wiosną następnego roku. Sadzonki można także ukorzenić na szerokość ołówka i długość 10-15 cm. pod koniec zimy, gdy roślina jest uśpiona. Umieść je w doniczkach pokrytych 2,5 cm. podłoża gruntowego i umieść w ciepłym, wilgotnym miejscu. Z sadzonek korzeniowych mogą powstać dwie lub trzy rośliny.