Jeśli wychowałeś się we wschodniej części Polski to wiesz, że świeża fasolka półksiężycowate jest podstawą kuchni. Uprawa fasoli półksiężycowatej we własnym ogrodzie to świetny sposób, aby dodać tę smaczną fasolę na swój stół.

Czym jest fasola półksiężycowata?

Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu jadłeś fasolę półksiężycowatą. Jeśli nie mieszkasz w obszarach, w których nazywa się ją fasolą półksiężycowatą, możesz zadać sobie pytanie: „Co to jest fasola półksiężycowata?”. Fasola półksiężycowata jest również nazywana fasolą maślaną. Mieli rację nazywając je fasolą maślaną; świeża fasola maślana jest bogata w składniki odżywcze i aromatyczna.

Rodzaje fasoli

Fasola półksiężycowata występuje w szerokiej gamie odmian. Niektóre z nich to:

  • Fordhook
  • Henderson
  • Eastland
  • Thorogreen

Inne mają postać pnączy, np:

  • Yellow
  • Christmas
  • King of the Garden
  • Florida

Uprawa fasoli półksiężycowatej

Uprawa fasoli w ogrodzie jest łatwa. Jak w przypadku każdego warzywa, należy zacząć od dobrej gleby, która została wzbogacona kompostem lub była odpowiednio nawożona.

Fasolę należy sadzić po ostatnich przymrozkach w sezonie i po przekroczeniu temperatury gleby 13 C. Fasola jest bardzo wrażliwa na zimną glebę. Jeśli posadzisz ją zanim gleba będzie wystarczająco ciepła, nie wykiełkuje.

Możesz rozważyć dodanie do uprawy grochu . Pomoże to w wiązaniu azotu w glebie.

Zasadź nasiona na głębokość około 2,5 cm i w odległości 15-25 cm od siebie. Przykryj i dokładnie podlej. Kiełki powinny pojawić się po około jednym do dwóch tygodni.

Należy pamiętać o równomiernym podlewaniu i zapewnić fasoli 5 cm deszczu tygodniowo. Fasola nie rośnie dobrze w suchych warunkach. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość wody spowoduje zahamowanie wzrostu strąków fasoli. Dobry drenaż jest również niezbędny do zdrowego wzrostu.

Zbiór fasoli

Fasolę należy zbierać, gdy strąki są pulchne i pełne ziaren, ale jeszcze jasnozielone. Świeża fasola ma być zbierana nieco niedojrzała do jedzenia, aby była delikatna. Jeśli planujesz uprawiać fasolę w przyszłym roku z niektórych nasion, pozwól kilku strąkom zbrązowieć przed zbiorami i zachowaj je na przyszły rok.