Uprawa fasoli jest łatwa, pod warunkiem, że zapewnisz jej podstawowe wymagania. Jednak nawet w najlepszych warunkach może się zdarzyć, że problemy z uprawą fasoli staną się powszechne. Wiedza o typowych kłopotach z fasolą i korzystanie z ważnych wskazówek dotyczących jej uprawy są najlepszą linią obrony.

Wskazówki dotyczące szkodników fasoli

Kilka insektów atakuje fasolę. Jednak większość z nich można łatwo usunąć ręcznie lub przy pomocy wody z mydłem. Jeśli masz problemy z uprawą fasoli, warto sprawdzić, czy w ogrodzie nie ma śladów uszkodzeń spowodowanych przez owady. Częste kontrole i szybkie usuwanie to ważne kroki w celu opanowania lub złagodzenia rozwoju ciężkich infekcji, które zazwyczaj wymagają bardziej drastycznych środków, takich jak stosowanie pestycydów.

Wiele owadów zimuje w pobliskich krzewach, drzewach i zaroślach. Utrzymywanie terenu ogrodu wolnego od zanieczyszczeń może pomóc w zwalczaniu problemów fasoli związanych ze szkodnikami.

Wskazówki dotyczące uprawy fasoli dotkniętej chorobą

Wiele gatunków fasoli jest narażonych na choroby. Jednak większości z tych problemów można zapobiec poprzez wybór i sadzenie odmian odpornych na choroby. Pomaga w tym również rotacja fasoli co drugi rok oraz stosowanie prawidłowych wytycznych dotyczących podlewania i rozmieszczenia ziaren. W glebie żyje wiele rodzajów grzybów, które mogą siać spustoszenie w uprawach fasoli i spowodować, że nie będzie ona rosła.

Korzenie mogą obumrzeć, a liście pożółknąć. Rośliny często wykazują przebarwienia i słabe przyrosty. Upewnij się, że fasola jest posadzona w dobrze odwodnionej glebie, ponieważ nadmierna wilgotność jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.

Antraknoza jest grzybem, który często powoduje problemy z fasolą w bardzo wilgotnych warunkach. Mogą u niej pojawić się ciemno zabarwione zmiany lub plamy. Nie istnieją żadne środki zaradcze, ale przy zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych, takich jak unikanie nadmiernego podlewania, można uniknąć tego zjawiska. Grzyb Sclerotina powoduje, że strąki stają się miękkie. Liście tworzą wodniste plamy, a łodygi gniją. Chłodne, wilgotne warunki powodują ten powszechny problem z fasolą. Należy poprawić cyrkulację powietrza i wyrzucić zarażone rośliny.

Rdza fasolowa to kolejny częsty problem powodowany przez grzyby. U dotkniętych roślin pojawiają się rdzawe plamy, a liście mogą żółknąć i opadać. Rośliny powinny zostać usunięte i wyrzucone. Unikaj wilgotnych warunków.

Zaraza bakteryjna jest również często spotykana w mokrym środowisku. Atakuje w niskich temperaturach. Rośliny fasoli rozwijają ciemne plamy otoczone żółtawymi aureolami. Zaraza bakteryjna występuje w ciepłych warunkach pogodowych. Powoduje to również powstawanie ciemnych plam, ale bez aureoli. Obie są spowodowane przez zainfekowane nasiona i łatwo rozprzestrzeniają się w wilgotnych warunkach.

Wirusy mozaikowe są powodowane przez stosowanie herbicydów, infekcje lub niedobory składników odżywczych. Wiele z nich jest przenoszonych przez szkodniki, takie jak mszyce, lub zakażone nasiona. Rośliny wykazują nietypowe plamy barwne.

Wskazówki dotyczące fasoli

Fasola preferuje ciepłą pogodę, pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę. Uprawa fasoli z nasion lub roślin odpornych na choroby pomaga zminimalizować problemy. Innym sposobem na złagodzenie trudności z uprawą fasoli jest utrzymanie obszaru wolnego od zanieczyszczeń, w tym roślin pozbiorczych.

Nadmierna temperatura i wilgotność powietrza są odpowiedzialne za większość problemów ze szkodnikami i chorobami. Należy zapewnić dodatkową przestrzeń pomiędzy roślinami dla lepszego przepływu powietrza, szczególnie w obszarach wilgotnych. Utrzymuj liście w stanie suchym, unikając stosowania zraszaczy górnych w celu ograniczenia rozwoju grzybów.

Na koniec należy pamiętać o stosowaniu płodozmianu w ogrodzie przynajmniej co drugi rok, aby uniknąć problemów związanych z czynnikami glebotwórczymi.