Żurawina jest typowym amerykańskim owocem, z którego niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że może rosnąć w domu. Jeśli jesteś jednym z nielicznych szczęściarzy, którzy mają żurawinę w swoim ogrodzie, prawdopodobnie jesteś bardzo opiekuńczy w stosunku do nich i ich cierpkich, pysznych owoców.

Pospolite choroby żurawinowe

Oto niektóre z najczęstszych chorób żurawiny:

  • Plamki liściowe. Istnieje kilka problemów bakteryjnych i grzybowych, które mogą powodować plamy liściowe na żurawinie. Należą do nich: czerwona plama na liściach, plamistość wczesna, Proventuria, Cladosporium i Pirenobotrysy. Choroby te rozwijają się w wilgoci i zazwyczaj można im zapobiegać poprzez nawadnianie w ciągu dnia, kiedy woda ma czas na odparowanie i zapewnienie dobrego drenażu gleby. Jeśli rośliny są już zaatakowane, należy zastosować środki grzybobójcze.
  • Choroba pędów czerwonych. Wczesny pęd staje się wrzecionowaty i czerwony. O ile wygląda to dziwnie, choroba czerwonych pędów nie jest poważnym problemem i nie wymaga leczenia.
  • Zakwitanie róży. Grzyb, który powoduje, że nowy pęd staje się gęsty i różowy, jak róża. Zazwyczaj można temu zapobiec poprzez zwiększenie ilości słońca i przepływu powietrza. Można go leczyć fungicydami.
  • Jagody wypełniają się grzybem pleśniowym, a końcówki łodyg usychają do pasterskiego kształtu. Chorobie można zapobiec dzięki dobremu drenażowi i usunięciu zakażonych owoców z poprzedniego roku.
  • Galaretka pędowa. Pędy obumierają, a na łodygach rozwijają się przyrosty. Bakterie dostają się przez rany, więc można zapobiec chorobie poprzez unikanie mrozów i uszkodzeń przez ludzi. Spraye zawierające miedź mogą być skuteczne w leczeniu, jeśli infekcja nie jest poważna.
  • Zaraza gałązkowa. Zainfekowane liście stają się ciemnobrązowe, a następnie jasnobrązowe i pozostają na roślinie przez całą zimę. Zarazie gałązkowej można zapobiec, stymulując dobrą cyrkulację słońca i powietrza oraz stosując środki grzybobójcze.
  • Zgnilizna owoców. Wiele przyczyn to gnicie gorzkie i plamiste, wczesna zgnilizna, twarda zgnilizna, oparzenia i lepka zgnilizna. Można temu zapobiec, upewniając się, że winorośl nie siedzi w wodzie zbyt długo.
  • Fałszywa choroba kwitnienia. Przenoszona przez konika liściowego o tępej nitce, kwiaty rośliny rosną wyprostowane i nigdy nie tworzą owoców. Jeśli zauważysz porażenie przez konika liściowego, zastosuj środki owadobójcze.