Nauka zbioru selera jest niezwykle przydatna, jeśli udało ci się wyhodować tę dość trudną roślinę do osiągnięcia dojrzałości. Zbiór selera, który ma właściwy kolor i konsystencję to bardzo ważna umiejętność cechująca doświadczonego ogrodnika.

Kiedy zbierać seler?

Czas zbioru selera wypada zwykle od trzech do pięciu miesięcy po posadzeniu i powinien nastąpić zanim temperatura na zewnątrz wzrośnie. Zazwyczaj jest to od 85 do 120 dni po przesadzeniu. Termin posadzenia rośliny będzie dyktować czas zbioru selera.

Zbiór selera powinien być przeprowadzony przed wystąpieniem gorących temperatur na zewnątrz, ponieważ może to spowodować, że seler stanie się zdrewniały, jeśli nie będzie dobrze nawodniony. Zbiór we właściwym czasie jest ważny, aby zapobiec opadaniu liści, żółknięciu lub zerwaniu się rośliny. Liście potrzebują światła słonecznego, ale łodygi potrzebują cienia, aby pozostały białe, słodkie i delikatne. Zazwyczaj uzyskuje się to poprzez proces zwany blanszowaniem.

Jak zbierać seler?

Zbieranie selera powinno się rozpocząć, gdy dolne łodygi mają co najmniej 15 cm długości, od poziomu gruntu do pierwszego węzła. Łodygi powinny być nadal blisko siebie, tworząc zwarty kiść lub stożek na odpowiedniej wysokości. Górne łodygi powinny osiągać od 46 do 61 cm wysokości 7,6 cm średnicy.

Zbieranie selera może również obejmować zbiory liści do wykorzystania jako aromat w zupach i gulaszach.

Zbiór selera naciowego można łatwo przeprowadzić poprzez wycięcie szypułek poniżej miejsca, w którym są one połączone. Przy zbieraniu liści najłatwiej je usunąć również za pomocą ostrego cięcia.