Fasola jest wspólną nazwą dla nasion kilku rodzajów z rodziny bobowatych, które są używane do spożywania przez ludzi lub zwierzęta. Człowiek od wieków sadzi fasolę, która może być używana jako fasola szparagowa, łuskana lub sucha. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sadzić fasolę w swoim ogrodzie.

Rodzaje fasoli

Rośliny fasoli uprawiane są w okresie ciepłym ze względu na ich bardzo pożywne niedojrzałe strąki (fasola szparagowa), niedojrzałe nasiona (fasola łuskana) lub dojrzałe nasiona (fasola sucha). Fasola może dzielić się na dwie kategorie: fasola o ustalonym wzroście, rosnąca jako roślina niskokrzewiasta lub o nieokreślonym wzroście, fasola o pokroju pnącym wymagającym podtrzymywania, zwana również fasolą tyczkową.

Zielona fasola szparagowa wydaje się być najbardziej znana ludziom. Te zielone fasole w jadalnych strąkach nazywano kiedyś fasolą strączkową, ale dzisiejsze odmiany hodowane są tak, że brakuje im mocnego włókna wzdłuż strąka. Teraz łatwo “pękną” na pół. Niektóre fasolki zielone nie są wcale zielone, ale fioletowe, a po ugotowaniu stają się zielone. Istnieją również fasola woskowa, która jest po prostu wariantem fasoli karbowanej z żółtym, woskowym strąkiem.

Lima lub fasola maślana uprawiana jest dla ich niedojrzałych nasion, które są łuskane. Ziarna te są płaskie i zaokrąglone o bardzo wyrazistym smaku. Jest to najbardziej wrażliwy rodzaj fasoli.

Fasola ogrodnicza jest fasolą wielkopowierzchniową, z twardym strąkiem wyłożonym włóknem. Nasiona są zwykle łuskane, gdy są jeszcze stosunkowo miękkie, zbierane, gdy fasola jest w pełni uformowana, ale nie wysuszona. Mogą to być zarówno odmiany krzewiaste, jak i tyczkowe, a wiele z nich jest uprawianych w ogrodnictwie.

Wspięga wężowata nazywana jest również groszkiem południowym, groszkiem stłoczonym i groszkiem czarnym. W rzeczywistości jest to naprawdę fasola, a nie groch i jest uprawiana jako sucha lub zielona fasola łuskana.

Jak sadzić fasolę?

Wszystkie rodzaje fasoli powinny być wysiewane po ustąpieniu zagrożenia mrozem i ogrzaniu gleby do co najmniej 10 C. Wysiewaj wszystkie rodzaje fasoli z wyjątkiem cowpea, yard-long i lima na głębokości 2,5 cm w glebie ciężkiej lub na głębokości 4 cm w glebie lekkiej. Pozostałe trzy rodzaje fasoli należy sadzić na głębokości 1 cm w glebie ciężkiej lub 2,5 cm w glebie lekkiej. Nasiona należy przykryć piaskiem, torfem, wermikulitem lub starzejącym się kompostem, aby zapobiec skorupieniu gleby.

Fasolę należy sadzić w odstępach co 5-10 cm w rzędach oddalonych od siebie o 61-91 cm, a fasolę szparagową w rzędach lub na wzgórzach z rozstawem 15-25 cm w rzędach oddalonych od siebie o około 1 metra. Zapewnij również wsparcie dla fasoli tyczkowej.

Uprawa fasoli szparagowej daje ci przewagę w maksymalizacji przestrzeni, a fasola rośnie bardziej prosto i jest łatwiejsza do zbierania. Rośliny fasoli szparagowej nie wymagają wsparcia, nie wymagają dużej ostrożności i można je zbierać, gdy tylko są gotowe do gotowania lub zamrażania.

Uprawa fasoli, bez względu na jej rodzaj, nie wymaga nawożenia uzupełniającego, ale wymaga stałego nawadniania, zwłaszcza podczas pączkowania. Podlewać należny rano, aby rośliny mogły szybko wyschnąć i uniknąć chorób grzybiczych.