Rośliny bobowate są zwiastunami sezonu letniego. Stanowią one jeden z pierwszych zbiorów warzyw i mogą dostarczać strąków aż do lata. Jeśli wasze krzaki lub tyczki fasoli mają żółte liście, problem najprawdopodobniej tkwi w glebie. Choroby rozwijające się w glebie przez zimę są zazwyczaj przyczyną żółtych liści fasoli ogrodowej. Jeśli zastanawiasz się: “Dlaczego liście mojej fasoli żółkną?”, wypróbuj odporną odmianę nasion lub stosuj płodozmian i staranną uprawę.

Dlaczego liście mojej fasoli żółkną?

Istnieje wiele różnych odmian fasoli. Na każdym rodzaju fasoli mogą pojawić się żółte liście:

  • Fasola krzaczasta wytwarza długie, klasyczne zielone ziarna, które nadają się do konserwowania, mrożenia lub jedzenia na świeżo.
  • Fasola tyczkowa rośnie w formie pnączy i wytwarza zwisające zielone strąki.
  • Groszek jest mniejszy i został zaprojektowany bez “sznurków”, aby uczynić go mniej włóknistym.

Dlaczego więc masz fasolę ogrodową z żółtymi liśćmi? Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od zbadania miejsca sadzenia. Gleba musi być dobrze zdrenowana, w pełni nasłoneczniona i uprawiona z dużą ilością kompostu. Gleba alkaliczna może powodować chlorozę żelaza. Jeśli wylejesz ocet na glebę, będzie ona bąbelkować, dając ci wskazówkę o jej zasadowości.

Fasola ma płytkie korzenie, dlatego należy zachować ostrożność podczas motyczenia, aby nie uszkodzić korzeni. Należy również usunąć wszelkie stare resztki roślinne, ponieważ mogą one być siedliskiem organizmów chorobotwórczych. Aby mieć pewność, że gleba nie przenosi chorób na fasolę, należy co roku stosować płodozmian.

Jeśli nadal masz żółte liście na fasoli, przyczyną jest prawdopodobnie choroba. Żółte liście na roślinach fasoli w ogrodzie mogą mieć kilka przyczyn, choć najczęstsze z nich są zwykle spowodowane zarazą.

Żółte liście na fasoli i bakterie

Gdy bakteria jest odpowiedzialna za żółte liście fasoli, pierwszą oznaką problemu jest plamistość lub suche, brązowe brzegi liści. Z czasem problem ten obejmuje cały liść i prowadzi do jego obumierania i opadania. Utrata liści zmniejsza zdolność rośliny do zbierania energii słonecznej i ogranicza zdrowotność fasoli.

Żółte liście na roślinach fasoli mogą być spowodowane zarazą. Halo blight jest chorobą, która powoduje okrągłe żółte plamki, które powoli mieszają się, aby zmienić cały liść na żółty. Bakterie wywołujące tę chorobę żyją w glebie lub są wprowadzane do niej przez zainfekowane nasiona. Wybierz nasiona, które są odporne na zarazę i zmieniaj uprawę fasoli.

Wirusy i żółte liście na fasoli

Fasola ogrodowa z żółtymi liśćmi może być również wynikiem infekcji wirusowej. Mosaic virus może mieć wpływ na wiele różnych rodzajów warzyw.

Początkowe objawy to wielobarwne plamy na liściach, które ustępują miejsca całkowicie żółtym lub brązowym liściom. Jeśli fasola krzaczasta lub tyczkowa ma żółte liście, problemem może być wirus. Niestety, nie ma na to lekarstwa.

Problemy z wirusami mogą być rozwijane z powodu niskiego poziomu składników odżywczych lub nawet uszkodzenia herbicydów. Nie należy przechowywać nasion z roku na rok, ponieważ mogą one być siedliskiem wirusa. Niektóre wirusy są również przenoszone przez owady ssące, takie jak mszyce. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się żółtych liści na fasoli, należy stosować dobrą ochronę przed szkodnikami i używać odpornych nasion fasoli.