Żurawina jest wspaniałym owocem, o którym mało kto wie, że może rosnąć w domu.  Jeśli jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców, którzy mają własne pnącza żurawinowe, możesz zostać zrozpaczony przez nagłą inwazję owadów.

Po pierwsze, ważne jest, aby wyjaśnić, o jakich żurawinach mówimy. Ten artykuł dotyczy gałązek żurawinowych (Vaccinium macrocarpon), które często mylone są z krzewem żurawinowym (Viburnum trilobum). Mając to na uwadze, oto niektóre z najczęstszych robaków, które zjadają żurawinę i metody ich zwalczania:

  • Larwy żerują na liściach, tworząc efekt ścinania. Stosować środek owadobójczy podczas pierwszego wylęgu w okresie wegetacyjnym, zwykle w połowie i późnej wiosny.
  • Tęgoryjec. Larwy jedzą owoce od środka na zewnątrz, pozostawiając otwór wejściowy przykryty siecią. Spryskać środkiem owadobójczym lub zerwać ręcznie i wyrzucić owocniki.
  • Fałszywa larwa. Larwy żywią się nowym przyrostem, kwiatami i owocami. Późne zalewanie pod koniec sezonu jest korzystne dla zwalczania.
  • Wołek. Wydrąża pąki kwiatowe przed otwarciem. Niektóre środki chemiczne są skuteczne, ale owady stale budują na nią odporność.
  • Przędziorki. Zielone, brązowe i duże przędziorki żurawinowe są aktywnymi szkodnikami żurawiny. Larwy żerują na liściach, kwiatach i strąkach. Większość środków owadobójczych jest skuteczna.
  • Larwy żywią się korzeniami, pędami i łodygami, które późnym latem brązowieją na liściach. Najlepiej aplikować insektycydy późnym latem do wczesnej jesieni. Choć rzadko stanowi to problem, mszyce od czasu do czasu ucztują na roślinach żurawinowych, a ich spadź może przyciągać również mrówki. Eliminując mszyce, zajmiesz się wszystkimi problemami z mrówkami.