W przeświadczeniu wielu ludzi wszystkie owady niszczące drewno, to korniki. Nie jest to jednak prawdą. Szkodników doprowadzających do zamierania drzewostanów, zmniejszających wartość pozyskanego drewna, czy psujących meble jest wiele. Korniki, ponieważ ich też możemy wyróżnić całą podrodzinę, atakują drzewa osłabione i stare. Które jednak?
Atakujące drzewa owady entomolodzy zwykli dzielić na pierwotne i wtórne. Te pierwsze to prawdziwa awangarda niszczycieli. Atakują bowiem drzewa w pełni sił, przygotowując drogę dla dalszych patogenów. Kiedy zrobią swoje, jakiś czynnik otoczenia zmieni się na niekorzyść drzewostanu albo zacznie on się starzeć, do gry wchodzą szkodniki wtórne. Kornikowate są właśnie tego typu owadami. Ich łupem padają różne drzewa, zależnie od gatunku. Każdy z nich ma bowiem jeden preferowany. Dla przykładu, kornik drukarz zasiedla najchętniej świerki, zaś sześciozębny sosny. Większość z nich to właśnie szkodniki drzew iglastych, gdy jednak wystąpi masowy pojaw (gradacja) znane są przypadki atakowania również drzewostanów liściastych. Zaatakowane drzewa zostają zainfekowane symbiotycznym grzybem, którym żywią się larwy. Grzyb ten wywołuje uszkodzenie zwane sinicą drewna, które wraz z ryciem chodników, znacząco zmniejsza jego rynkową wartość.
Kornikowate to liczna podrodzina owadów. Wielokrotnie dokonywały spustoszeń pośród lasów gospodarczych, wywołując zamieranie całych połaci drzewostanów. Leśnicy są na nie szczególnie wyczuleni, choć w przydomowym obejściu rzadko nam zagrożą. Czytajcie nasze kolejne artykuły, w których opiszemy korniki zwalczanie – najpopularniejsze metody.