Rynek cały czas ewoluuje. Jest „miejscem” nieustannych zmian. Powstają nowe produkty, sposoby ich promocji, jak również zupełnie nowe formy prowadzenia firm. Do tych ostatnich zaliczyć możemy Prostą Spółkę Akcyjną (PSA).

Od 1 lipca 2021 roku mamy możliwość założenia Prostej Spółki Akcyjnej. PSA jest połączeniem założeń i cech spółki akcyjnej i Sp. z.o.o., takich jak m.in.: brak odpowiedzialności wspólników/akcjonariuszy za zobowiązania spółki czy działanie za sprawą organów kierujących. Prostą Spółkę Akcyjną, jak wskazuje jej nazwa, cechuje relatywna prostota oraz uwydatnienie bardziej osobistego związku akcjonariuszy ze spółką, aniżeli w przypadku klasycznej spółki akcyjnej. Więcej informacji można znaleźć na stronie prosta-spolka.pl

Do założenia PSA wystarczy nam 1 zł kapitału, oznacza to, iż Prostą Spółkę Akcyjną jest w stanie założyć w zasadzie każdy, nie potrzeba do tego wysokiego kapitału. W zasadzie złotówka nie do końca wystarczy, gdyż za wniosek o wpisanie naszej spółki do rejestru zmuszeni będziemy zapłacić 600 zł plus ewentualne spotkanie z notariuszem mające na celu podpisanie umowy spółki. Zatem PSA zdaje się najlepszym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców, pragnących bez pomocy „z zewnątrz” otworzyć firmę, bądź osób zwyczajnie pragnących szybko i tanio powołać do życia swoją działalność oraz równie szybko zdobyć inwestorów. Akcje PSA pozbawione są jednak wartości nominalnej, będą wyłączone z części kapitału akcyjnego, a przedmiotem wkładu pieniężnego można uczynić prawo niezbywalne oraz świadczenie pracy oznacza to, że akcjonariuszem może być osoba wzbogacająca spółkę „zaledwie” w wiedzę i pracę na rzecz jej rozwoju. PSA zatem stanie się trudnym, może nawet korzystniejszym, rywalem dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z.o.o.).