Sadzenie fasoli półksiężycowatej – jak uprawiać fasolę półksiężycowatą ogrodzie warzywnym?

Fasola półksiężycowata to duża, smaczna roślina strączkowa, która jest przepyszna na świeżo, w puszce lub mrożona. Jeśli zastanawiasz się jak uprawiać fasolę półksiężycowatą, to jej uprawa przypomina hodowlę fasoli strączkowej. Wszystko czego potrzebujesz to dobrze przygotowana gleba, słońce, ciepło i kilka miesięcy od momentu zasiewu do zbiorów.

Kiedy sadzić fasolę półksiężycowatą?

Uprawa tej fasoli wymaga ciepłych, słonecznych warunków. Strąki dojrzewają przez 60 do 90 dni w temperaturze około 21 stopni Celsjusza. Chociaż nie jest ona trudna w uprawie, czas na posadzenie fasoli jest ważny, ponieważ są to mrozoodporne rośliny jednoroczne. Trzeba też wiedzieć, kiedy zbierać fasolę półksiężycowatą, aby uniknąć zdrewniałych, gorzkich strąków.

Jeśli chcesz mieć przeszczepy, wysiewaj nasiona w pomieszczeniu na trzy tygodnie przed ostatnim oczekiwanym mrozem. W celu bezpośredniego wysiewu, nasiona należy sadzić w przygotowanych do tego celu grządkach na zewnątrz, trzy tygodnie po ostatnich mrozach i gdy temperatura wynosi co najmniej 18 stopni Celsjusza, stale przez co najmniej tydzień.

Uprawę fasoli najlepiej prowadzić w temperaturze od 21 do 28 stopni Celsjusza. Sadząc fasolę półksiężycowatą, staraj się ustalić czas uprawy tak, aby strąki ustabilizowały się przed najcieplejszą częścią lata.

Jak uprawiać fasolę półksiężycowatą?

Wybierz miejsce w ogrodzie, które będzie nasłonecznione przez cały dzień. Weź trochę dobrze zgniłego kompostu lub obornika i głęboko spulchnij glebę.

Idealne pH gleby wynosi od 6,0 do 6,8. Ziemia powinna być dobrze odwodniona, ponieważ nasiona mogą nie wykiełkować a korzenie zgnić. Nasiona należy sadzić na głębokość co najmniej 2,5 cm.

Po wykiełkowaniu roślin, sadzonki należy przerzedzić w odległości 10 cm od siebie. Jeśli sadzisz odmianę winorośli, ustawiaj słupki, gdy rośliny mają kilka par prawdziwych liści. W przypadku fasoli krzewiastej użyj koszyków po pomidorach, aby podtrzymać ciężkie łodygi nośne.

Fasola półksiężycowata nie potrzebuje dodatkowego azotu i powinna być jedynie osłonięta słomą, liśćmi lub nawet gazetami, aby utrzymać chwasty na uboczu. Należy zapewnić co najmniej 2,5 cm wody w tygodniu.

Kiedy zebrać fasolę?

Przy zachowaniu należytej ostrożności, fasola może zacząć kwitnąć już po kilku miesiącach, a wkrótce potem założyć strąki. Strąki powinny być jasnozielone i jędrne, gdy są gotowe do zbioru. Najlepszy smak i konsystencja pochodzą z młodszych strąków. Stare tracą część zielonego koloru i stają się grudkowate, wypełnione twardymi nasionami.

Fasola krzewiasta będzie gotowa w ciągu około 60 dni, a odmiany winorośli w ciągu 90 dni. Wszystkie te piękne fasolki, niełuskane, przechowuj w lodówce przez 10 do 14 dni.

Porady na temat problemów związanych z uprawą fasoli zwykłej

Uprawa fasoli jest łatwa, pod warunkiem, że zapewnisz jej podstawowe wymagania. Jednak nawet w najlepszych warunkach może się zdarzyć, że problemy z uprawą fasoli staną się powszechne. Wiedza o typowych kłopotach z fasolą i korzystanie z ważnych wskazówek dotyczących jej uprawy są najlepszą linią obrony.

Wskazówki dotyczące szkodników fasoli

Kilka insektów atakuje fasolę. Jednak większość z nich można łatwo usunąć ręcznie lub przy pomocy wody z mydłem. Jeśli masz problemy z uprawą fasoli, warto sprawdzić, czy w ogrodzie nie ma śladów uszkodzeń spowodowanych przez owady. Częste kontrole i szybkie usuwanie to ważne kroki w celu opanowania lub złagodzenia rozwoju ciężkich infekcji, które zazwyczaj wymagają bardziej drastycznych środków, takich jak stosowanie pestycydów.

Wiele owadów zimuje w pobliskich krzewach, drzewach i zaroślach. Utrzymywanie terenu ogrodu wolnego od zanieczyszczeń może pomóc w zwalczaniu problemów fasoli związanych ze szkodnikami.

Wskazówki dotyczące uprawy fasoli dotkniętej chorobą

Wiele gatunków fasoli jest narażonych na choroby. Jednak większości z tych problemów można zapobiec poprzez wybór i sadzenie odmian odpornych na choroby. Pomaga w tym również rotacja fasoli co drugi rok oraz stosowanie prawidłowych wytycznych dotyczących podlewania i rozmieszczenia ziaren. W glebie żyje wiele rodzajów grzybów, które mogą siać spustoszenie w uprawach fasoli i spowodować, że nie będzie ona rosła.

Korzenie mogą obumrzeć, a liście pożółknąć. Rośliny często wykazują przebarwienia i słabe przyrosty. Upewnij się, że fasola jest posadzona w dobrze odwodnionej glebie, ponieważ nadmierna wilgotność jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.

Antraknoza jest grzybem, który często powoduje problemy z fasolą w bardzo wilgotnych warunkach. Mogą u niej pojawić się ciemno zabarwione zmiany lub plamy. Nie istnieją żadne środki zaradcze, ale przy zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych, takich jak unikanie nadmiernego podlewania, można uniknąć tego zjawiska. Grzyb Sclerotina powoduje, że strąki stają się miękkie. Liście tworzą wodniste plamy, a łodygi gniją. Chłodne, wilgotne warunki powodują ten powszechny problem z fasolą. Należy poprawić cyrkulację powietrza i wyrzucić zarażone rośliny.

Rdza fasolowa to kolejny częsty problem powodowany przez grzyby. U dotkniętych roślin pojawiają się rdzawe plamy, a liście mogą żółknąć i opadać. Rośliny powinny zostać usunięte i wyrzucone. Unikaj wilgotnych warunków.

Zaraza bakteryjna jest również często spotykana w mokrym środowisku. Atakuje w niskich temperaturach. Rośliny fasoli rozwijają ciemne plamy otoczone żółtawymi aureolami. Zaraza bakteryjna występuje w ciepłych warunkach pogodowych. Powoduje to również powstawanie ciemnych plam, ale bez aureoli. Obie są spowodowane przez zainfekowane nasiona i łatwo rozprzestrzeniają się w wilgotnych warunkach.

Wirusy mozaikowe są powodowane przez stosowanie herbicydów, infekcje lub niedobory składników odżywczych. Wiele z nich jest przenoszonych przez szkodniki, takie jak mszyce, lub zakażone nasiona. Rośliny wykazują nietypowe plamy barwne.

Wskazówki dotyczące fasoli

Fasola preferuje ciepłą pogodę, pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę. Uprawa fasoli z nasion lub roślin odpornych na choroby pomaga zminimalizować problemy. Innym sposobem na złagodzenie trudności z uprawą fasoli jest utrzymanie obszaru wolnego od zanieczyszczeń, w tym roślin pozbiorczych.

Nadmierna temperatura i wilgotność powietrza są odpowiedzialne za większość problemów ze szkodnikami i chorobami. Należy zapewnić dodatkową przestrzeń pomiędzy roślinami dla lepszego przepływu powietrza, szczególnie w obszarach wilgotnych. Utrzymuj liście w stanie suchym, unikając stosowania zraszaczy górnych w celu ograniczenia rozwoju grzybów.

Na koniec należy pamiętać o stosowaniu płodozmianu w ogrodzie przynajmniej co drugi rok, aby uniknąć problemów związanych z czynnikami glebotwórczymi.

Zbieranie fasoli – kiedy się zbiera fasolę?

Hodowla fasoli jest łatwa, ale wielu ogrodników zastanawia się, kiedy należy ją zbierać? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju fasoli, którą uprawiasz i od tego, jak chciałbyś ją zjeść.

Zbiory zielonej fasoli

Najlepiej zbierać fasolę, gdy jest jeszcze młoda i delikatna, a przed pojawieniem się nasion w środku, które się uwidaczniają, gdy dokładnie patrzy się na strąk.

Jeśli będziesz zbyt długo czekać, by zbierać fasolę, nawet o dzień lub dwa, będzie ona twarda, gruba, zdrewniała i żylasta. To sprawi, że nie nadadzą się one na Twój stół obiadowy.

Zbiór fasoli dla strąków

Fasola muszlowa może być zbierana jak fasola szparagowa i spożywana w ten sam sposób. Najlepszy czas na zbieranie fasoli do jedzenia to okres, w którym fasola jest jeszcze młoda i delikatna, a nasiona w środku są wyraźnie widoczne, gdy patrzy się na strąk.

Zbiór fasoli muszlowej jako fasoli jadalnej

Fasola w łupinach jest często zbierana w stanie suchym, więc nie trzeba czekać, aż wyschnie. Zbiór fasoli, gdy jest ona delikatna lub “zielona” jest w doskonałym pomysłem. Najlepszy moment na zbiór fasoli tą metodą to czas, kiedy fasola w środku wyraźnie się rozwinie, ale przed wyschnięciem strąka.

Jeśli zbierasz fasolę w ten sposób, upewnij się, że dokładnie ją ugotowałeś, ponieważ wiele ziaren łupinowych zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować wydzielanie się gazu. Substancja ta rozkłada się podczas gotowania fasoli.

Jak zbierać i suszyć fasolę?

Ostatnim sposobem na zebranie fasoli łuskanej jest zebranie jej w postaci suchej. W tym celu należy pozostawić fasolę na pnączu do momentu, aż strąk i fasola będzie sucha i twarda. Po wysuszeniu fasola może być przechowywana w suchym, chłodnym miejscu przez wiele miesięcy, a nawet lat.